Το δεκατιανό ήταν υπέροχο σήμερα. Και ξεχωριστό και φανταστικό και υπερ-σούπερ σύμφωνα με τα λόγια των μικρών μαθητών της Α΄τάξης. Περιελάμβανε ψωμί τύπου Brios που μας έφερε ο Χάρης από το φούρνο της οικογένειάς του. Εκλεκτό λάδι που μας έφερε η Αντιγόνη από την παραγωγή της οικογένειάς της. Αλάτι από τη Μάνη που φτιάχνει ο μπαμπάς της Θεοδώρας. Ρίγανη από τον Ταϋγετο που μας έφεραν η Μαρία και η Ευαγγελία. Αγγουράκια που μας έφερε ο Πέτρος αλλά και μαρουλάκια δικής μας παραγωγής. Τα έχουμε φυτέψει στο παρτέρι του σχολείου μας. Θα το επαναλάβουμε.Είναι μια προσπάθεια για να υιοθετήσουν οι μαθητές μας υγιεινό τρόπο διατροφής. Και σήμερα η προσπάθειά μας είχε αποτέλεσμα. Όλοι οι μαθητές ετοίμασαν οι ίδιοι και έφαγαν το σάντουιτς. Ζητούσαν κι άλλο. Στη συνέχεια το εκμεταλλευτήκαμε και οι μικροί μας έγραψαν  ωραίες προτασούλες για τη σημερινή δράση στα τετράδιά τους στο μάθημα της Γλώσσας. Μπράβο παιδιά.